У среду, 18.09.2024. год. у вртићу „Плави чуперак“ одржан је шести сусрет са дефектологом у оквиру програма подршке родитељима „Ми смо са вама“. Дефектолог Тамара Војтешки Стошовић је са родитељима деце јасленог узраста разговарала о значају игре у развоју детета и улози родитеља у дечјој игри. У наставку прочитајте кратак резиме о теми.
Подсећамо родитеље деце узраста до три године да ће наредни сусрет са дефектологом бити одржан у октобру, а о тачном датуму ћемо их благовремено обавестити. Тема седмог сусрета биће „Подстицање развоја маште, креативности и јачање природних потенцијала детета“.
ЗНАЧАЈ ИГРЕ И УЛОГА РОДИТЕЉА У ДЕЧЈОЈ ИГРИ НА УЗРАСТУ ДЕТЕТА ДО ТРИ ГОДИНЕ
Игра је природна активност детета. Дете најбоље учи у игри. У игри спознаје свет око себе и развија свест о себи. Кроз игру се може видети колико и шта дете зна, од првог праћења родитеља (најчешће мајке), посезања и хватања, ударања једним предметом о други, ређања, слагања коцки, играња гласом и вокализовања са 6 месеци (ба-ба), игара попут „таши-таши“ и „ђиха-ђиха“…
Игра има кључну улогу у развоју деце до три године. Она утиче на:
- Развој моторике – фине и грубе, на одржавање равнотеже, сензомоторичке вештине: ходање, пењање, скакање, низање крупних перли, гурање аутића, вучење предмета, игре у песку, води, материјалима различите текстуре
- Когнитивни развој – кроз игру деца истражују свет око себе, развијају способност размишљања, решавања проблема, схватање односа узрока и последица:
Једноставне слагалице, игре са блоковима (конструкторима) – грађење и рушење блокова, игре са облицима и бојама, гледање књига са великим и шареним сликама, играчке које производе различите звуке кадасе повуку или навију, које се крећу када се повуку или навију - Социјалне вештине – развијају вештине дељења и сарадње, помажу у успостављању односа са другима:
игре улога (доктора, фризера…), игре имитације (вођење бриге о луткама), игре које укључују сарадњу (нпр. са лоптицама) - Емоционални развој – кроз игру деца изражавају своја осећања, развијају емпатију, уче како да се носе са стресом
- Говорно-језички развој – игра утиче на стимулисање вокабулара, развијање комуникацијских вештина, учење кроз имитацију (игре са звуцима и речима, игре са именовањем слика/предмета, одговори на питања.
Деца на узрасту од три године могу на кратко да се играју са другом децом, али још увек нису способна да деле играчке. Није им лако да чекају, тешко им је да одлучују. Због тога је улога одраслог веома значајна. Када се обраћамо детету треба да будемо у равни са дететом, поглед и очи треба да буду у истој равни.
Тамара Војтешки Стошовић
дипл. дефектолог – олигофренолог
Ивана Готхенц Бероња
дипл. дефектолог – олигофренолог